fallback

Наистина ли Байдън би бил по-твърд от Тръмп спрямо Русия?

Това е трудно за вярване с оглед на поведението му в миналото, твърди WSJ

21:52 | 02.07.20 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ще бъде истинско зрелище, когато на 21 януари 2021 г. президентът Джо Байдън започне да отмъщава на Русия за това, че плащаше на талибаните да убиват американци в Афганистан. Той ще възложи на ЦРУ да ликвидира руските агенти, стоящи зад плащанията на наемници, ще изпрати смъртоносни оръжия на Украйна, за да се защитава от руската агресия, ще работи със съюзниците на САЩ, за да изгони Русия и Куба от Венецуела, ще оттегли Америка от оръжейните договори, които Русия нарушава, и ще ескалира санкциите срещу Германия заради газопровода "Северен поток 2". 

Разбира се, Байдън няма да направи нищо от това, което би трябвало да постави в контекст последното разбунване във Вашингтон заради президента Тръмп и предполагаемите руски плащания на наемници срещу САЩ. Историите, изтекли от анонимни източници, са поредното гмуркане в мътните вашингтонски води, в които се смесват разузнаването, медиите и политиката, пише Wall Street Journal в редакционен коментар.

Тръмп отново е представен като злодея, който разполагаше с разузнавателни данни, но не правеше нищо, или би трябвало да разполага, и във всеки случай се смята, че е длъжен на Владимир Путин. Тръмп и неговите съветници казват, че той не е бил информиран за разузнаването относно плащанията на наемници, но източници (отново анонимни) твърдят, че това се е появило в ежедневния му разузнавателен брифинг, който той рядко чете. Ръководители на американското разузнаване опровергават източниците, които без съмнение искат да навредят на Тръмп преди изборите.

Първата ни реакция е, че талибаните убиват американци от години заради религиозното удоволствие от това - защо плащането ще доведе до толкова голяма разлика? Иранците също им плащат за убийство на американци, както и джихадистките елементи в Пакистан, включително някои от разузнавателните служби.

Вторият въпрос е защо някой се изненадва, че Русия на Путин ще се опита да създаде проблеми на Америка? Тя го прави поне от 12 години по времето на три президентски администрации в САЩ, откакто нахлу в съседна Грузия през 2008 г. Реакцията на Байдън на тази дързост бе да обвини администрацията на Джордж Буш-младши и да призове за „рестартиране“ на отношенията с Русия.

Путин се меси в задния двор на Америка, като подкрепя режима на Мадуро във Венецуела. Той се опитва да вбие клин в НАТО, като продава на Турция зенитни ракети S-400. Путин поддържа режима на убиеца Асад в Сирия. Той блокира удължаването на оръжейното ембарго на ООН срещу Иран.

Неговите агенти опитаха да ликвидират във Великобритания двоен руски агент със смъртоносна отрова, но вместо това убиха невинен британец. Правителството на Путин неотдавна хвърли в затвора бивш американски морски пехотинец по почти сигурно скалъпени обвинения за шпионин. И между другото, руският президент се намеси в президентските изборите в САЩ през 2016 г. под носа на администрацията на Обама-Байдън. Плащането за убийство на американци едва ли е изненадваща проява на подлост от страна на доживотния руския президент.

Предвид всичко това продължаващата лична сервилност на Тръмп към Путин е граничеща със странното. Тя не постигна нищо, освен да навреди на неговата политическа репутация. След това обаче Тръмп засили санкциите срещу Русия, достави противотанкови ракети Javelin в Украйна, които Обама-Байдън отказа да изпрати, оттегли се от два оръжейни договора, които Русия нарушава, и се опита да спре „Северен поток“ 2. Тръмп е много по-твърд спрямо Русия, отколкото някога са били Обама и Байдън.

Това, което бихме искали да чуем от Байдън и Тръмп тази година е как ще реагират, ако разузнаването потвърди, че Русия плаща на наемници срещу САЩ. Дали Тръмп все още иска да възнагради Путин с покана за Г-7? Ако го направи, това би се равнявало на почти поканата му миналата година към талибаните да посетят президентската резиденция в Кемп Дейвид, като обида за американците, които са дали живота си в Афганистан.

Що се отнася до Байдън, научил ли е той нещо от последния му досег с руснаците? Сега той говори остро срещу Русия и казва, че Путин „няма душа“, но това беше вярно и когато Байдън поиска рестартиране на отношенията с Русия през 2009 г., и когато Барак Обама нападна Мит Ромни, че е закостенял пленник на Студената война през 2012 г. Има ли нещо конкретно, което Байдън би направил, за да възпре Путин да продължи с атаките си срещу американците и техните интереси?

Загрижеността за сделките, които Тръмп може да сключи с Путин при втори мандат, е основателна. Де да можехме да повярваме, че Байдън ще бъде по-добър. А всъщност може да е по-лош.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:03 | 13.09.22 г.
fallback
Още от виж още